3,817
edits
(7 intermediate revisions by one other user not shown) | |||
Line 91: | Line 91: | ||
==Regular Traffic== | ==Regular Traffic== | ||
===Mainline Traffic=== | |||
=== | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
|'''Airline''' | |'''Airline''' | ||
|''' | |'''Equipment''' | ||
|'''Gates''' | |'''Gates''' | ||
|- | |- | ||
|Alaska Airlines | |Alaska Airlines | ||
Line 113: | Line 107: | ||
|- | |- | ||
|American Airlines | |American Airlines | ||
|A319, A320, | |A319, A320, MD80 | ||
|D52, D54 - D56 | |||
| | |||
|- | |- | ||
|Delta | |Delta Air Lines | ||
| | |A319, A320, B717, B738, B739, B752, MD88, MD90 | ||
| | |D43 - D49 | ||
|- | |- | ||
|Frontier Airlines | |Frontier Airlines | ||
|A319, A321 | |A319, A320, A321, A32N | ||
| | |D39 and D41 | ||
|- | |- | ||
|Southwest Airlines | |Southwest Airlines | ||
| | |B38M, B737, B738 | ||
| | |C14, C18 - C24 | ||
|- | |- | ||
|United Airlines | |United Airlines | ||
|A320, | |A320, B739 | ||
| | |C9, C11, and C15 | ||
|- | |- | ||
|Volaris '''(Wednesdays and Fridays)''' | |||
|A320 | |||
|C12 (departures only) | |||
|- | |||
|} | |||
===Regional Traffic=== | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
|'''Airline''' | |||
|'''Mainline Partner''' | |||
|'''Equipment''' | |||
|- | |||
|Air Georgian | |||
|Air Canada Express | |||
|CRJ1, CRJ2 | |||
|- | |||
|Air Wisconsin | |||
|United Express | |United Express | ||
| | |CRJ1, CRJ2 | ||
| | |- | ||
|Endeavor Air | |||
|Delta Connection | |||
|CRJ9 | |||
|- | |||
|Envoy Air | |||
|American Eagle | |||
|E170, E175 | |||
|- | |||
|Piedmont Airlines | |||
|American Eagle | |||
|E145 | |||
|- | |||
|ExpressJet Airlines | |||
|American Eagle, United Express | |||
|E135, E145 | |||
|- | |||
|PSA Airlines | |||
|American Eagle | |||
|CRJ7, CRJ9 | |||
|- | |- | ||
| | |Republic Airline | ||
| | |American Eagle, Delta Connection, United Express | ||
| | |E170, E175 | ||
|- | |||
|SkyWest Airlines | |||
|American Eagle, Delta Connection, United Express, Alaska Airlines | |||
|CRJ2, CRJ7, CRJ9, E175 | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Line 154: | Line 181: | ||
|- | |- | ||
|'''Airline''' | |'''Airline''' | ||
|''' | |'''Equipment''' | ||
|- | |- | ||
|Travel Service / SmartWings | |Travel Service / SmartWings /Swift Air | ||
|B738 | |B738 | ||
|- | |- | ||
Line 168: | Line 192: | ||
|- | |- | ||
|'''Airline''' | |'''Airline''' | ||
|''' | |'''Equipment''' | ||
|- | |- | ||
|Ameriflight | |Ameriflight | ||
Line 197: | Line 221: | ||
===Military Operations=== | ===Military Operations=== | ||
*Boeing KC- | *Boeing KC-135R Refuelers | ||
*Lockheed C-130 | *Lockheed C-130 | ||
==Facilities and Transportation== | ==Facilities and Transportation== |